Patricko Mouratoglou darbo filosofija

Patrickas Mouratoglou (g. 1970 m. birželio 8 d.) – graikų kilmės prancūzų teniso treneris ir sporto komentatorius. 2012–2022 m. jis buvo Serenos Williams treneris, dabar yra Simonos Halep treneris.

Trenerio karjera

1996 m. P. Mouratoglou netoli Paryžiaus įkūrė Teniso akademiją (vėliau ją perkėlė į Nicos priemiestį), kurioje treniravo daugelį perspektyvių žaidėjų: Marcosą Baghdatį (jį treniravo iki 2006 m. atvirojo Australijos teniso čempionato finalo), Juliją VakulenkoAnastasiją PavliučenkovąAravane RezaïIreną Pavlovič, Jérémy Chardy, Laurą Robson,Yaniną Wickmayer, Grigorą Dimitrovą.

1999 m. P. Mouratoglou pradėjo treniruoti ATP žaidėją Marcosą Baghdatį po to, kai 1999 m. spalio mėnesį vienai savaitei pasikvietė jį pas save į akademiją. Pasak P. Mouratoglou, M. Baghdatis buvo visai ne sportininkas, bet per septynerius metus tapo pirmąja pasaulio jaunių rakete, 2003 m. laimėjo Australijos atvirąjį vaikinų teniso turnyrą, 2006 m. pasiekė to paties turnyro finalą ir pateko į geriausių pasaulio tenisininkų dešimtuką.

2007 m. liepą P. Mouratoglou pradėjo treniruoti Anastasiją Pavliučenkovą. Per dvejus metus A. Pavliučenkova pateko į pasaulio geriausiųjų trisdešimtuką, pasiekė du „Didžiojo kirčio“ turnyrų ketvirtfinalius ir aukščiausią karjeros reitingą – tapo 13-ąja pasaulio rakete [6]. 2009 m. rugpjūtį treneris ir sportininkė nutraukė bendradarbiavimą. P. Mouratoglou pradėjo treniruoti Aravane Rezaï ir Yaniną Wickmayer. 2010 m. sezonas buvo sėkmingas: A. Rezaï pateko į geriausių pasaulio tenisininkių dvidešimtuką ir laimėjo „Premier“ turnyrą Madride, o J. Wickmayer 2010 m. balandį pasiekė aukščiausią karjeros reitingą – tapo 12-ąja pasaulio rakete. 2010 m. rugpjūčio mėnesį P. Mouratoglou baigė dirbti su A. Rezaï, 2012 m. balandį – ir su Y. Wickmayer.

2010 m. gruodį J. Mouratoglou pradėjo treniruoti Laurą Robson, kuri tuo metu buvo 217-oji pasaulio raketė ir sunkiai skynėsi kelią į sėkmę. 2011 m. prieš pat Vimbldono turnyrą L. Robson tebuvo 257-oji pasaulio raketė. Treneris ir sportininkė, kartu padirbę šešis mėnesius, prieš pat Vimbldono turnyrą išsiskyrė.

2012 m. kovą J. Mouratoglou pradėjo treniruoti Grigorą Dimitrovą – ėmėsi uždavinio sugrąžinti jį į pirmąjį pasaulio šimtuką (iki tol jis buvo nukritęs iki 102-osios vietos). 2012 m. rugsėjį šis bendradarbiavimas nutrūko – P. Mouratoglou pradėjo treniruoti Sereną Williams. Tuo metu S. Williams buvo ką tik patyrusi pirmąjį istorijoje pralaimėjimą „Didžiojo kirčio“ turnyro pagrindiniame etape – 2012 m. atvirojo Prancūzijos čempionato pirmajame etape. Nuo to laiko P. Mouratoglou dirbo su Williams: ji laimėjo penktąjį, šeštąjį ir septintąjį Vimbldono titulus, olimpinį aukso medalį, ketvirtąjį, penktąjį ir šeštąjį „US Open“ titulus, antrąjį ir trečiąjį „French Open“ titulus, tris iš eilės metų pabaigos čempionato titulus, šeštąjį ir septintąjį „Australian Open“ titulus ir susigrąžino pirmosios pasaulio raketės WTA reitinge titulą.

2015 m. Teniso akademijoje pradėjo treniruotis Stefanos Tsitsipas, jį treniravo P. Mouratoglou ir tėvas Apostolos Tsitsipas.

2022 m. P. Mouratoglou tapo Simonos Halep treneriu.

Patricko  Mouratoglou darbo kriterijai

Prisimindamas savo tėvą, skambinusį fortepijonu, P. Mouratoglou pastebi: klasikinės muzikos kūrinys – tai tarsi sakiniai, tarsi jų skaitymas. Tai lyg eilėraštis… Ir kai nori eilėraštį pakartoti, kad jis būtų tobulas, imi vieną sakinį ir kartoji jį milijoną kartų, kol jis tampa tobulas. Lygiai taip pat yra ir su tenisu.

Treniruoti superžvaigždes nėra lengva. Tai išskirtinio talento žaidėjai, pripažįstantys aukščiausio lygio žaidimą, nuolatos demonstruojantys geriausius pasiekimus. P. Mouratoglou daugiausia dėmesio skiria sportininkų emociniams išgyvenimams, kuriuos gali sukelti sunkios treniruotės, varžybos, žiniasklaida, gerbėjai ir kt. 

Pasirinkti žaidėją ir tapti jo treneriu tokioje sporto šakoje kaip tenisas yra labai sunku. Svarbu turėti savo kriterijus, leidžiančius atpažinti talentus, padėti jiems tapti „Didžiojo kirčio“ turnyrų nugalėtojais. Vienas iš pagrindinių P. Mouratoglou kriterijų atsirenkant sportininkus – ambicingumas.

  • Neklausau, ką jie sako, – stengiuosi išgirsti, ką jie galvoja.
  • Jie visi sako, kad nori būti geriausi, vis dėlto tik nedaugelis tuo tiki. 
  • Ieškau sportininkų, tikinčių savimi, nepasiduodančių sunkiais momentais.
  • Ieškau žmonių, manančių, kad jie yra geresni už kitus.

Patricko Mouratoglou pirmoji gyvenimo taisyklė: jūsų didžiausia silpnybė gali tapti didžiausia jūsų stiprybe

Vaikystėje Patrickas buvo drovus, į save, savo vidinį pasaulį įsigilinęs vaikas. Ilgą laiką jis kas savaitę susitikinėjo su psichologu, kad ištartų nors vieną žodį. Kadangi mokykloje niekada nekalbėjo, tapo akyliausiu žmonių, jų judesių, bendravimo stebėtoju, stengėsi suprasti kitų jausmus. Nesugebėjimas kalbėti su žmonėmis privertė jį išmokti stebėti žmones, suprasti jų kūno kalbą. Ši silpnybė virto stiprybe. P. Mouratoglou tapo įgudusiu informacijos rinkėju, surinktų duomenų analitiku. Žmonių, jų emocijų, reakcijų stebėjimas tapo svarbiausiu trenerio įgūdžiu ir jo, kaip trenerio, supergalia. Individualiame sporte, koks yra tenisas, tai yra galingas įrankis.

Pasak P. Mouratoglou, kiekviena mūsų savybė turi dvi puses: vieną, kurią galima panaudoti sau naudingai, ir kitą, kuria galima paveikti kitus. Vaikystėje P. Mouratoglou neturėjo daug draugų, todėl didžiąją laiko dalį leisdavo kažko mokydamasis. Išmoko patogiai jaustis būdamas vienas, praplėtė akiratį tyrinėdamas naujas sritis. Šiandien jis naudojasi sukaupta patirtimi, kad įgytų dar daugiau žinių, bendrauja su žmonėmis, kad padėtų jiems spręsti savo problemas. 

P. Mouratoglou kasdien ką nors užsirašo. Rašymas padeda išgryninti mintis, padeda prisiminti varžybų eigą. Mes manome, kad galime prisiminti viską, ką patyrėme, tačiau taip nėra. P. Mouratoglou turi daug užrašų knygelių, varžybų užrašų. Kruopštumas yra daugelio lyderių bruožas.  

Patricko Mouratoglou antroji gyvenimo taisyklė: niekada nebijokite būti atleisti iš darbo

Kartais gyvenime tenka rizikuoti. Turite jaustis laisvi darydami tai, ką nusprendėte padaryti. Visada, kai tenka imtis to, kas gali nepatikti aplinkiniams, kyla baimė dėl pasekmių, tačiau reikia įveikti šią baimę. Geras treneris negali bijoti rizikuoti, jis negali bijoti būti atleistas iš pareigų, jis turi turėti laisvę daryti tai, ką mano esant geriausia. Jei treneris jaučia baimę, ją perduoda ir žaidėjui. Kai P. Mouratoglou pradėjo treniruoti Sereną, iki tol ją buvo treniravęs tik jos tėvas. P. Mouratoglou darbo su Serena pradžioje atsitiko taip, kad Serena susižeidė, turėjo kovoti su gyvybei pavojinga plaučių liga, o po daugelio mėnesių grįžusi į didįjį sportą 2012 m. patyrė pralaimėjimą pirmajame „Roland Garros“ etape. Anksčiau to niekada nebuvo nutikę, po tokių iššūkių sportininkei psichologiškai buvo labai sunku grįžti į teniso aikštyną.

Praėjus dešimčiai dienų po skaudaus pralaimėjimo Serena paskambino P. Mouratoglou ir paklausė, ar galėtų ruoštis Vimbldono turnyrui jo akademijoje. 

Tik pradėjęs dirbti su tokia išskirtine sportininke (Greatest Of All Time), P. Mouratoglou drąsiai pasakė Serenai, kad iki 2012 m. ji galėjo laimėti ne 13, o 26 „Grand Slam“ turnyrus, kad į turnyrus ji važiuodavo nepasiruošusi, kad nebuvo parengusi plano, jeigu jai nepasisektų, jeigu pralaimėtų daugiau mačų. P. Mouratoglou nebijojo būti atleistas, nekalbėjo žaidėjai to, ką ji norėtų girdėti. Tiesiog atvirai ir argumentuotai išsakė savo nuomonę apie Serenos žaidimą.

Pirmą kartą, kai į treniruotę Vimbldone atvyko P. Mouratoglou, Serena į jį nekreipė jokio dėmesio: nepasisveikino, nereagavo į jo pastabas treniruotės pradžioje, elgėsi taip, tarsi jo iš viso nebūtų aikštyne. Treneris per pertrauką priėjęs prie Serenos trinktelėjo per jos kepurės snapelį – Serenai tai buvo labai netikėta, nes niekas anksčiau taip nesielgdavo. Tada treneris pasakė: 

– Jeigu nori dirbti su manimi, turi žinoti tris pagrindines taisykles. Pirmoji taisyklė – atėjus į teniso kortą reikia pasisveikinti su treneriu; antroji – kai aš kalbu su tavimi, noriu, kad tu žiūrėtum į mane.

Atsirado nejauki pauzė, po kurios Serena paklausė:

– Kokia yra trečioji taisyklė?

P. Mouratoglou pelnė Serenos pagarbą. Tais metais (2012 m.) Serena žaidė neįtikėtinai puikiai ir tapo Vimbldono turnyro čempione!

Patricko Mouratoglou trečioji gyvenimo taisyklė: klaidos yra neišvengiamos, bet neleiskite joms jūsų sugniuždyti

Žmonės, vertindami sportininkus, tikisi, kad jie visą laiką bus tobuli. Jeigu jie padaro klaidų, susiduria su kritika. Dar sudėtingiau, jei kalbame apie savo srities profesionalus – jie tiesiog neturi teisės suklysti. Į juos žiūrima atidžiau, prožektorių šviesa, nukreipta į juos, yra ryškesnė. Čempionams ir lyderiams kartelė keliama kur kas aukščiau. Taip jau yra. 

P. Mouratoglou prisimena liūdnai pagarsėjusį 2019 m. „US Open“ finalą, kai jis patarinėjo Serenai iš ložės (neleidžiama to daryti), o Serena, nors ir nekreipė į pastabas dėmesio, vis dėlto buvo nubausta. Ji prarado savitvardą ir pyktį išliejo ant teisėjo, už tai buvo nubausta, galiausiai dar ir pralaimėjo. 

P. Mouratoglou teigia, kad skausmas, nesėkmės, nusivylimai yra neišvengiami net ir geriausių sportininkų palydovai, tačiau kartais jie gali būti ir naudingi. Svarbiausia – neleisti klaidoms tavęs palaužti! Tai skausminga, bet kartais turite susitaikyti ir išgyventi skaudžias akimirkas, nes kito pasirinkimo tiesiog nėra. Nesėkmė ir nusivylimas yra du geriausi dalykai, jei su jais elgsitės teisingai ir pasimokysite iš jų.

Ketvirtoji Patricko Mouratoglou gyvenimo taisyklė: emocijos yra blogiausi patarėjai

P. Mouratoglou vadovaujamos akademijos misija – padėti žmonėms siekti savo svajonių. Treniravimas – tai tinkamo kelio suradimas, kito žmogaus jausmų supratimas ir įkalbėjimas jį veikti teisinga linkme. Tai labai sunkus darbas. 

Pirmoji P. Mouratoglou treniruojama žvaigždė buvo kiprietis Marcosas Baghdatis, kurį P. Mouratoglou treniravo kaip sūnų nuo 13 metų iki greito jo karjeros šuolio – dviejų „Grand Slam“ turnyrų finalų ir aštuntos vietos pasaulyje. Kartą M. Baghdatis treneriui pasakė tai, kas nustebino P. Mouratoglou: „Dabar žinau, kaip reikia būti geriausiu žaidėju.“ Iš esmės tai reiškė, kad sportininkas geriau už trenerį išmano, ką ir kaip reikia daryti. M. Baghdatis atsipalaidavo, nusprendė, kad dabar jau galima ir mažiau dirbti – rezultatai vis tiek bus geri. Treneris su tuo nesutiko.

Prisimindamas šią situaciją P. Mouratoglou mano, kad būtent jis tuomet elgėsi netinkamai. Jo nesuvaldytos emocijos prisidėjo prie santykių su M. Baghdačiu iširimo. Geras treneris nepalieka sportininko, pyktis ant žaidėjų nėra gero trenerio savybė. Emocijos nėra blogai. Blogai yra leisti emocijoms nugalėti tave ir priimti sprendimus už tave. Iš savo patirties P. Mouratoglou žino, kad priimant sprendimus negalima vadovautis emocijomis, nes po kurio laiko, emocijoms nuslūgus, viskas gali pasirodyti kitaip, o pakeisti savo sprendimų dažnai jau nebegalima. P. Mouratoglou pripažįsta, kad ir išsiskyrimą su M. Baghdačiu lėmė jo nepatirtis ir karštakošiškumas. Beje, tai buvo vienas iš sunkiausių momentų jo, kaip trenerio, karjeroje.

Patricko Mouratoglou penktoji gyvenimo taisyklė: leiskite žaidėjams žinoti, kad jie nėra vieniši

Sportininkai visada turi jausti, kad treneris ir sportininkas yra toje pačioje komandoje – jų santykiai yra svarbiausia. Kartais, kai pradeda nesisekti, sportininkai pasiduoda ir nustoja stengtis. Dažnai jiems trūksta pasitikėjimo savimi. Kažkodėl atrodo, kad geriau sakyti, jog pralaimėjau todėl, kad nesistengiau, o ne todėl, kad man tiesiog nepavyko. Sportininkai kasdien sunkiai dirba, kad taptų geresni už kitus, bet kaip dažnai jie nepasitiki savimi, abejoja, jiems trūksta tikėjimo savimi. Jei jie pralaimi varžydamiesi su mažiau talentingais varžovais, jie pradeda jaustis nesantys tokie geri, kaip apie save mano. P. Mouratoglou mini Iriną Pavlovič, kuri dažnai nesistengdavo, per lengvai pralaimėdavo daug mačų. Nepakankamai stengtis nėra išeitis. Būtinai reikia suprasti, kodėl žaidėjai pasiduoda. Kiekvienas žaidėjas, pasiekęs pasaulinį lygį, yra labai talentingas. Baimė būti laikomam mažiau talentingu nei kitoje tinklo pusėje žaidžiantis sportininkas gundo pasiduoti ir sakyti, kad tiesiog nepasistengiau. P. Mouratoglou mus moko elgtis su sportininkais taip, kaip kartais mes pamirštame elgtis su savo mylimiausiais žmonėmis, su savo vaikais – rodyti jiems meilę, pagarbą ir norą padėti, būti jų komandos dalimi, nuolatos priminti, kad jie mums rūpi, mes visada esame kartu su jais. Tai daro didelį poveikį bet kokios sporto šakos atstovams. 

P. Mouratoglou prisimena, kaip jis stebėjo geriausias savo gyvenimo sporto varžybas – 2014 m. pasaulio futbolo čempionato rungtynes tarp Brazilijos ir Vokietijos. Tada Brazilija tiesiog nebetikėjo, kad gali dar kažką pakeisti, todėl patyrė gėdingą pralaimėjimą rezultatu 7:1. Tai nebuvo tyčinis pralaimėjimas – viską padarė žaidėjų emocijos.

Patricko Mouratoglou šeštoji gyvenimo taisyklė: geras melas gali tapti tiesa

Net ambicingiausias planetos žaidėjas gali turėti abejonių, kurios veikia jo mąstymą. Kai nemąstote kaip čempionas, jūs ir nesielgiate kaip čempionas, nelaimite kaip čempionas.

Jūsų, kaip trenerio ir vadovo, pareiga yra užtikrinti, kad jūsų treniruojami sportininkai būtų tinkamai nusiteikę, kai to reikia. Būna atvejų, kai žmonės nepasitiki savimi ir negali aiškiai mąstyti. Jiems tereikia kažko, kas suteiktų pasitikėjimo savimi, pakeltų nuotaiką ir padėtų įveikti sunkumus. Kartais tereikia pasakyti jiems tai, ką jie nori išgirsti. Nesvarbu, ar tai tiesa, ar ne, galite ir pameluoti, jei tik tai padės sportininkams įgyti patikėjimo savimi. 

Nepakankamai pasitikinti savimi Serena 2015 m. Vimbldone per dvi savaites tapo „žvėrimi“, laiminčiu taškus prie tinklo. Kaip tai įvyko? Treneris P. Mouratoglou pataria: sakykite teisingus dalykus, kad suteiktumėte sportininkui pasitikėjimo savimi. Jei tai, ką sakote žaidėjui, padeda, tai ir sakykite tai. Tai, ką P. Mouratoglou pašnibždėjo Serenai, tapo išsipildžiusia pranašyste. Nesvarbu, kad iš pradžių tai buvo truputį melas.

Pozityvumas keičia sportininkų mąstymą ir elgesį. Kartais kiekvienam iš mūsų reikia patvirtinimo ir priminimo, kas jis yra. Kartais, net jei nemėgstate meluoti, svarbu yra pasakyti tinkamus dalykus, kad įkvėptumėte kitam žmogui pasitikėjimo savimi.

Viskas priklauso nuo jūsų. Tai žinodami galite įveikti bet kokias kliūtis. Jūs galite daryti įtaką viskam. Galite pakeisti viską apie save, kad gautumėte tai, ko norite. Viskas priklauso nuo jūsų.

Literatūra:

  1. Laïreche, Rachid (2015 m. birželio 1 d.). „Patrick Mouratoglou, fort de coacher“. Libération (prancūzų k). Žiūrėta 2016 m. liepos 5 d.
  2. Kas yra Patrick Mouratoglou? Archived, 7 April 2014 at the Wayback Machine.
  3. Jump up to: Patrick Mouratoglou. Mouratoglou.com. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  4. Tenisas – ATP World Tour – DEUCE Australian Open 2011 – Marcos Baghdatis – Back to Basics. Atpworldtour.com. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  5. TENISAS. Anastasija Pavliučenkova pradėjo dirbti su Patricku Mouratoglou – Markoso Baghdačio treneriu. Allsportinfo.ru (2007 m. liepos 28 d.). Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  6. Aravane Rezai. Mouratoglou.com. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  7. Yanina prisijungs prie Mouratoglou akademijos. Yanina Wickmayer. Archyvuota 2013 m. vasario 17 d. archive.today. Yaninawickmayer.com. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  8. Wickmayer Mouratoglou. Tennishead.net (2012 m. balandžio 26 d.). Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  9. Mouratoglou taps Lauros treneriu. Eurosport. 2010 m. gruodžio 28 d. Žiūrėta 2017 m. rugpjūčio 10 d.
  10. Dešimt dalykų, kurių galbūt nežinojote apie Jeremy Chardy. TennisNow. Tennisnow.com. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  11. Dimitrovas paskyrė Mouratoglou treneriu. Tennishead.net (2012 m. kovo 7 d.). Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  12. Balym, Toddy. (2013 m. sausio 7 d.) Heart the key for lovestruck Serena Williams. News.com.au. Žiūrėta 2013 m. birželio 12 d.
  13. Rothenberg, Ben (2012 m. spalio 12 d.). Serena Williams, Back on the Rise, With a Newfound Appreciation. NYTimes.com.
  14. https://blume.vc/the-playbook-episode-4-patrick-mouratoglou-a-coachs-rules-for-life/
  15. Netflix’s The Playbook: Coaching Rules from Patrick Mouratoglou.