Dvejetai (II dalis)

Komandinis darbas dvejetų varžybose. Kaip pasirinkti partnerį dvejetų varžyboms.

Svarbus sprendimas yra pasirinkti dvejetų partnerį. Norint suburti gerą dvejetų komandą, reikia ne tik technikos ir taktikos. Psichologiniai reikalavimai žaidžiant dvejetų varžybas yra visiškai kitokie nei žaidžiant vienetų varžybas.

Svarbu, kad kiekvienas žaidėjas papildytų kito žaidėjo asmenybę aikštelėje, nes tarp žaidėjų turi būti emocinė harmonija. Renkantis dvejetų partnerį, idealiu atveju kiekvienas žaidėjas turėtų gerai pažintį vienas su kitu. Ypač jų reakcijų ir elgesio tipus, kuriuos jie demonstruoja žaisdami esant spaudimui. Sėkmingas dvejetų komandas dažnai sudaro kontrastingų, bet viena kitą papildančių asmenybių žaidėjai. Šie asmenybių skirtumai dažnai yra komandos stiprybės, o ne silpnybės.

Svarbu skirti laiko vienas kitam pažinti ir aptarti, kaip kiekvienas žaidėjas reaguoja į spaudimo situacijas. Kai tokių situacijų pasitaiko, svarbu, kad kiekvienas žaidėjas suteiktų komandai palaikymą, pusiausvyrą ir kryptį. Dėl minėtų priežasčių gali tekti eksperimentuoti su įvairiais partneriais (skirtingų stilių, asmenybių ir t. t.) ir bandyti nustatyti, su kokio tipo žaidėjais geriausiai sutariate.

Bendravimas

Vienas iš geros dvejetų komandos raktų yra veiksmingas bendravimas. Bendravimas, abipusė pagarba, supratimas, įvertinimas, palaikymas ir priėmimas turėtų padėti žaidėjams pasiekti subalansuotą emocinę būseną. Geriau kalbėti per daug nei per mažai. Žaidėjai turėtų stengtis po kiekvieno taško pasakyti ką nors pozityvaus. Pastebėta, kad profesionalūs žaidėjai, žaisdami dvejetuose, bendrauja dažniau ir ilgiau nei pradedantieji ir vidutinio lygio žaidėjai. Tai reiškia, kad po kiekvieno taško profesionalūs žaidėjai susitinka, kalbasi ir vaikšto vienas su kitu. Šis įsipareigojimas taip dažnai bendrauti yra labai svarbus siekiant išlaikyti tvirtą ir teigiamą komandos ryšį. Toliau esančioje lentelėje pateikiamos kelios bendros gairės, kaip žaidėjai gali veiksmingiau bendrauti kaip dvejetų žaidėjai.

Keletas punktų, padedančių didinti komandos sutelktumą dvejetų varžybose, yra šie:

  • Būkite nuoširdūs, bet palaikantys ir supratingi.
  • Padėkite stiprinti partnerio pasitikėjimą savimi.
  • Pagirkite gerus smūgius.
  • Neatsiprašinėkite už klaidas.
  • Žinokite partnerio pageidavimus.

Atkreipkite dėmesį į galimą neigiamą neverbalinį bendravimą.

Mentalika dvejetų žaidime

Tą pačią elgsenos etapų tarp taškų sistemą, taikomą žaidžiant vienetus, galima taikyti ir žaidžiant dvejetus. Išnagrinėkime toliau pateiktą lentelę, kurioje pateikti šie etapai:

Kiti patarimai, kaip pasiekti dvigubą našumą:

  • Žaidimo metu naudokite neverbalinį (bendravimą su savo partneriu.
  • Išnaudokite visas poilsiui skirtas 90 sekundžių.
  • Visada aptarkite žaidimo strategiją.
  • Žinokite apie fizinius (nusišluostymas rankšluosčiu, gėrimas ir t. t.), emocinius (atsipalaidavimas, užsidegimas) ir taktinius (planas ir t. t.) pakeitimus, kuriuos reikėtų atlikti.
  • Atsistokite kartu ir eikite petys į petį iki aikštės pozicijų.
  • Atminkite: jūs esate komanda!

Aukšto meistriškumo teniso dvejetų varžybų funkcinė ir laiko struktūra

Žaidimo struktūros išmanymas yra vienas iš esminių aspektų, reikalingų treneriams, kad jie galėtų tinkamai ir konkrečiai parengti treniruočių programas bei užduotis. Todėl labai svarbu žinoti tyrimų, kuriuose pateikiama svarbi informacija apie šias charakteristikas, rezultatus.

Padavimas – tai smūgis, kuriuo tenise pradedami taškai. Tai pirmoji galimybė žaidėjams pasinaudoti pranašumu ir nuo pat pradžių kontroliuoti tašką. Apskritai pirmąjį padavimą galima laikyti priemone, kurią paduodančioji komanda gali panaudoti atakos situacijai sukurti. Kaip matėme anksčiau, vidutiniškai per vieną tašką atliekama apie tris padavimus, o tai leidžia suprasti padavimo svarbą dvejetų tenise.

Atlikus tyrimą, kuriame buvo analizuojama padavimo taktika Daviso taurės ir Billie Jean King taurės dvejetų varžybose, gautos tokios išvados:

Pažiūrėkite šį vaizdo įrašą, kuriame parodyta, kaip vyrų ir moterų komandos naudoja agresyvias pirmojo padavimo strategijas.

Aukšto meistriškumo  tenisininkų dvejetų taktina nuo galinės linijos ir prie tinklo 

Jėgos ir prisilietimo santykis šiuolaikiniame dvejetų žaidime

Aukščiausio lygio dvejetų žaidime svarbi ir jėga, ir smūgių variacija. Ankstesnėse kartose svarbiausia buvo atlikti pirmuosius padavimus irk ad tik pataikyti į padavimo kvadratą, o dabar svarbiausia yra kamuolio sukimasis, jėga ir smūgiai kuriuos galima atlikti atšokus kamuoliukui nuo žemės. Žinoma, smūgių variacija yra labai svarbi, bet tik tada, kai ji derinama su jėga. Iš tiesų šiais laikais vis sėkmingiau derinti variaciją ir jėgą keičiant smūgių tempą, nes dauguma žaidėjų yra įpratę nuolat gauti kamuoliuką greitu tempu. Todėl paprastas tempo keitimas dabar yra kaip niekada veiksmingas norint sugriauti varžovų ritmą.

Pažinti varžovus

Žaidimas su dideliais favoritais gali gąsdinti. Žaidžiant su dešimties geriausių žaidėjų partneriais, būtina dirbti su silpnesniuoju žaidėju ir gerai išstudijuoti jų partnerystę. Pavyzdžiui, suplanuokite smūgius palei  liniją, jei vienas iš žaidėjų mėgsta periminėti kamuolius prie tinklo, ir apskritai pasistenkite įlįsti į jų galvas rungtynių pradžioje.

Rizikos prisiėmimas ir variacijos

Tas, kuris daugiau rizikuoja, ypač baigiantis mačui, dažnai gali įgyti pranašumą. Tačiau tai nereiškia, kad reikia žaisti mažo procentu pataikymu ir nepastovų tenisą. Vietoj to, partneriai turi nuolat bandyti įvairius būdua laimėti taškus svarbiausiais momentais. Svarbu nelikti tik prie pastovių įpročių. Priverskite varžovus spėlioti ir svarbiame taške kiekvieną kartą ne tik smūgiuokite į silpnąją pusę, bet ir atraskite naujų taktinių būdų pasiekti pergalingam smūgiui.

Žaidėjų išsidėstymas – kurią pusę turėtumėte pasirinkti?

Nėra griežtų taisyklių, kurią pusę turėtumėte pasirinkti. Apskritai, priimant šį sprendimą, svarbus veiksnys yra padavimo priėmimas, dešiniarankiai dvejetų pusėje gali geriau sužaisti padavimus kurie yra “išeinantys” iš aikštelės ribų, tą patį galima pasakyti ir apie kairiarankius kairėje pusėje. Tai yra gera priežastis kairiarankius statyti kairėje pusėje, o dešiniarankius – dešinėje. Tačiau priimant šį sprendimą yra ir kitų svarbių veiksnių:

  • Vieno žaidėjo pirmenybė tam tikrai pusei;
  • Žaidėjas, kuris turi daugiau patirties vienoje konkrečioje pusėje;
  • Žaidėjas, kuris geriau grįžta iš tam tikros pusės;
  • Stenkitės vengti abiejų „backhand” smūgių vidurio aikštelėje.

Konkreti taktika, taikoma skirtingiems paviršiams žaidžiant didelio meistriškumo teniso dvejetų varžybose

Dvejetų žaidimo taktika žaidžiant  žolės teniso aikštynuose.

Žolės korto dvejetus tikrai galima laikyti labiau senamadiškais ir turinčiais daugiau ankstesnių laikų bruožų, ypač dėl dominuojančių padavimų ir žaidimo prie tinklo. Žaidžiant ant žolės dvejetų varžybose dažniausiai laimi du pirmieji prie tinklo atsidūrę žaidėjai. Labai svarbu, kad pirmas padavimas būtų sėkmingas, nes tai leidžia susikurti pranašumą. Todėl gera strategija – šiek tiek sulėtinti padavimą, daugiau paduoti į padavimo kvadrato kampus ir suteikti sau šiek tiek daugiau laiko judėti prie tinklo. Antrasis padavimas, kuris paprastai būna smūgis, gali užsilaikyti ant žolės, todėl išauga rizika būti apvestam varžovų.

Dvejetų žaidimo taktika žaidžiant grunto teniso aikštynuose.

Žaidžiant ant grunto svarbu kuo daugiau pataikyti pirmų padavimų, kad pakenktumėte padavo priminėtojui. Kodėl? Todėl, kad jei žaidėjo pirmas padavimas buvo nesėkmingas, antrasis padavimas ant grunto yra daug naudingesnis priminėtojui, nes atšokęs kamuolys geriau sukimba su dang ir taip jis netenka greičio. Tai reiškia, kad antrasis padavimas ant grunto dangos gali tapti svarbesniu padavimo priminėtojo ginklu, o ant žolės jis gali būti kur kas sunkesnis. Be to, aktyvus pirmas padavimas turi papildomų privalumų – suteikia daugiau laiko, kad, jei norite, galėtumėte judėti prie tinklo arba tiesiog atsitraukti (tai priimtiniau ant grunto nei ant žolės). Todėl ant grunto dangos, labiau nei ant žolės, patartina pasirinkti labai agresyvią pirmojo padavimo strategiją.

Ant žolės žaidimas “giliais” smūgiais prie tinklo yra labai veiksmingas ir neleidžia varžovui praktiškai nieko daryti su kamuoliuku, o ant grunto dangos žaidimas “giliais” kamuoliais nesuteikią tokio efekto kaip žaidžiant ant žolės, todėl tai tampa rizika būti “apvestam” iš oro savo varžovų. Todėl reguliarus trumpų smūgių  naudojimas ant grunt odangos iš oro yra labai veiksmingas ir naudingas strateginis variantas. Priverskite savo varžovus judėti pirmyn ir atgal, užuot stengęsi laikyti jį įsitaisiusį ant galinės linijos. Tai padaryti sunku ir gali būti rizikinga, nes blogai pataikytas trumpas smūgis iš oro gali pridaryti didėlių bėdų patiems tačiau tai yra strategija, kuri, jei bus gerai vykdoma, atneš sėkmę.

Dvejetų žaidimo taktika žaidžiant “hard” teniso aikštynuose.

Kadangi “hard” dangos paviršiaus greitis labai skiriasi, sunku nusakyti konkrečią strategiją, kurią būtų galima taikyti. Bendra taisyklė yra tokia, kad jei aikštelės greitis yra didelis, strategija turėtų būti panašesnė į žolės kortų stiliaus dvejetų varžybas. Jei korto greitis lėtesnis, strategija turėtų būti panaši į grunto aikštelės dangos strategiją.

Literatūra:

  • Martínez-Gallego, R., Crespo, M., & Jiménez, J. (2021). Analysis of the differences in serve effectiveness between Billie Jean King Cup (former Fed Cup) and Davis Cup doubles tennis matches. International Journal of Sports Science & Coaching.
  • Martínez-Gallego, R., Vives, F., Guzmán, J. F., Ramón-Llin, J., & Crespo, M. (2021). Time structure in men’s professional doubles tennis: does team experience allow finishing the points faster? International Journal of Performance Analysis in Sport.
  • Barclay, I. (1996). Doubles tactics. LTA Coaching. London.
  • Brabenec, J. (1997). Double your fun by playing smart doubles. Tennisall. Inc. Vancouver.
  • Braden, V. & Burns, B. (1996). Laugh and win at doubles. Little, Brown & C. Boston.
  • Cayer, L. (2004). Doubles tennis tactics. Human Kinetics.
  • Cayer, L. (1991). Doubles international. Proceedings of the ITF Worldwide Coaches Workshop. ITF Ltd. Dublin.
  • Crespo, M., & Miley, D. (1998). ITF Advanced Coaches Manual. ITF Ltd. London.
  • Crooke, J. (1985). The pocket guide to tennis tactics. Bell & Hyman, London.
  • Loehr, J.E.(1990). The mental game. The Stephen Greene Press. Pelham Books. Lexington, Ma.
  • Perlstein, S. (1995). Winning doubles. The Lyons Press. NY.
  • Pluim, B., Staal, J., Marks, B., Miller, S., & Miley, D. (2007). Health benefits of tennis, Brit. J. Sports Med.; 41: 60-768.
  • Singleton, S. (1989). Intelligent doubles. Betterway Publ. Crozet, VA.
  • Talbert, W.F., & Old, B.S. (1957). The game of doubles in tennis. Gollancz. London.
  • Tennis Canada. (1994). Doubles. Tennis Canada Coaching Course. Montreal.
  • Veasey, P. (1999). Game Based Approach to Teaching Doubles. ITF CSSR, 19, 13-14.
  • Weinberg, R.S. (1988). The mental advantage. Human Kinetics Publishers. Champaign Ill.
  • Blickensderfer, E. L., Reynolds, R., Salas, E., & Cannon-Bowers, J. A. (2010). Shared expectations and implicit coordination in tennis doubles teams. Journal of Applied Sport Psychology, 22(4), 486-499.
  • Breznik, K. (2015). Revealing the best doubles teams and players in tennis history. International Journal of Performance Analysis in Sport, 15(3), 1213-1226. 
  • Carboch, J., & Kočíb, T. (2015). A comparison of service efficiency between players of male and female doubles at professional tennis tournaments. Acta Universitatis Carolinae: Kinanthropologica, 51(2). 
  • Crespo, M., & Miley, D. (1997). ITF Advanced Coaches Manual, ITF Ltd. 
  • Lausic, D., Tennebaum, G., Eccles, D., Jeong, A., & Johnson, T. (2009). Intrateam communication and performance in doubles tennis. Research quarterly for exercise and sport, 80(2), 281-290.
  • Lausic, D., Razon, S., & Tenenbaum, G. (2014). Verbal Communication in Doubles Tennis: An Analysis of Close Games. The Sport Psychologist, 28(4), 361–374.doi:10.1123/tsp.2013-0116
  • Lausic, D., Razon, S., & Tenenbaum, G. (2015). Nonverbal sensitivity, verbal communication, and team coordination in tennis doubles. International Journal of Sport and Exercise Psychology, 13(4), 398-414.
  • Martínez-Gallego, R., Crespo, M., Ramón-Llin, J., Micó, S., & Guzmán, J.F. (2019). Men’s doubles professional tennis on hard courts: Game structure and point ending characteristics. Journal of Human Sport and Exercise, in press.
  • Terry, P. C., Cox, J. A., Lane, A. M., & Karageorghis, C. I. (1996). Measures of anxiety among tennis players in singles and doubles matches. Perceptual and motor skills, 83(2), 595-603.